26 maja 2020, autor: Jarosław Wierzbicki

Urodziny Milesa Davisa

26 maja 1926 roku urodził się Miles Davis .
Właściwie o Milesie napisano już prawie wszystko, tak w formie książkowej jak i filmowej.
Stał na czele niemal każdego istotnego etapu rozwoju jazzu od czasów II wojny światowej po lata 90. Pojawił się na wielu spośród ważnych nagrań bebopowych, był prekursorem jazz-rocka i nagrał pierwszy cool jazzowy album. Był jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój jazzu modalnego, a jazz fusion powstało w wyniku jego współpracy z innymi muzykami w późnych latach 60. i wczesnych 70. Free jazz był jedynym powojennym stylem, na który Davis nie miał znaczącego wpływu, jednakże był później uprawiany przez niektórych muzyków występujących w zespołach Davisa. Nagrania, razem z dorobkiem koncertowym jego licznych grup, odegrały kluczową rolę w procesie akceptacji jazzu jako gatunku muzycznego o trwałej wartości.
W 1955 Davis zawiązał swój pierwszy słynny Kwintet Milesa Davisa. W zespole występowali John Coltrane (saksofon tenorowy), Red Garland (fortepian), Paul Chambers (kontrabas) i Philly Joe Jones(perkusja).
Po nagraniu albumu  Milestones, Garland i Jones zostali zastąpieni przez Billa Evansa i Jimmy’ego Cobba. Najprawdopodobniej Davis wybrał Evansa ze względu na jego wyrafinowane podejście harmoniczne. Z różnych przyczyn obecność Evansa w zespole trwała relatywnie krótko i gdy odszedł w 1958, na jego miejsce wszedł Wynton Kelly.
W marcu i kwietniu 1959 Davis raz jeszcze wszedł do studia z własnym sekstetem i Billem Evansem by nagrać album, który uważany jest przez wielu za arcydzieło, Kind of Blue. Album został zaplanowany wokół stylu fortepianowego Evansa.
Miles dwukrotnie wystąpił w Polsce na warszawskim festiwalu Jazz Jamboree  23 października 1983 roku. Wystąpił wtedy w składzie :   Trumpet – Miles Davis Bass – Darryl Jones Drums – Al Foster Electric Guitar – John Scofield Keyboards – Robert Irving III Percussion – Mino Cinélu Soprano Saxophone, Tenor Saxophone, Flute – Bill Evans.
Wtedy też piszący te słowa miał zaszczyt poznać Milesa osobiście, i nawet zamienić z Mistrzem kilka słów na tyłach sceny.

Fot. Marek Karewicz / Jazz Forum z koncertu Milesa Davisa w 1983 roku w Warszawie

W 1986 roku ukazuje się album Milesa „Tutu” , album bardzo ważny dla naszego, polskiego jazzu, bo do nagrania Miles zaprasza naszego Michała Urbaniaka, który na zawsze pozostanie jedynym Polakiem, który zagrał z Mistrzem
Nikt już nie wierzył, że Miles może jeszcze raz wystąpić w Polsce, a jednak na początku 1988 roku gruchneła wiadomość, że w październiku Mistrz ma wystąpić w warszawskiej sali kongresowej.
Tak też się stało, 30 października 1988 ruku, Miles po raz drugi wystąpił na Jazz Jamboree.
Tego roku Miles wystąpił w składzie : Miles Davis – Trumpet, Keyboards Kenny Garrett – Sax, Flute Joey Defrancesco – Keyboards Foley – Lead Bass Marilyn Mazur – Percussion Adam Holtzman – Keyboards Ricky Wellman – Drums Benny Rietveld – Bass .

Miles Davis  zmarł  28 września 1991 w Santa Monica.