10 maja 2020, autor: Jarosław Wierzbicki

Urodziny Keitha Jarretta

8 maja 1945 roku urodził się Keith Jarret  amerykański pianista, klawesynista i kompozytor muzyki jazzowej i poważnej.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat. Swoje pierwsze kompozycje układał już trzy lata później. Muzyczne studia zaczął w Berklee College of Music w Bostonie. Miał wtedy piętnaście lat.W 1966 dołączył do kwartetu Charlesa Lloyda, jednej z bardziej popularnych formacji międzynarodowej sceny jazzowej. W późnych latach 60. stworzył własne trio z Charliem Hadenem i Paulem Motianem, które w 1972 przerodziło się w kwartet dołączając do składu tenorowego saksofonistę Deweya Redmana. Grupa rozpadła się w 1976. W 1970 Jarrett rozpoczął współpracę z Milesem Davisem, w którego składzie grał wraz z Herbie Hancockiem na instrumentach elektrycznych. Współpraca miała dla Jarretta charakter epizodu – po jej zakończeniu Jarrett wybrał tradycyjny fortepian jako instrument gwarantujący mu pełnię wyrazu.
(Źródło: wikipedia)

fot. Rose Anne Colavito  / ECM Records
Równolegle do gry w zespole Jarret prowadzi karierę solową. Pierwszą solową produkcją Jarreta, był wydany w 1971 roku album „Facing You”.W 1975 roku nakładem wydawnictwa ECM, ukazuje się zapis koncertu, który odbył się  24 stycznia 1975 w gmachu opery w Kolonii odbył się koncert Jarreta, który został wydany nakładem wytwórni ECM pt. ” „The Koln Concert”, do dzisiaj to  najlepiej sprzedający się solowy album w historii jazzu i najlepiej sprzedający się album piano solo w historii muzyki.
Od 1983 Keith Jarrett współpracuje z basistą Garym Peacockiem i perkusistą Jackiem DeJohnette’em, z którymi to artystami nagrał wiele albumów, w dużej części będących rejestracją koncertów.