14 czerwca 2020, autor: Jarosław Wierzbicki

Urodziny Chicka Corea

12 czerwca 1941 roku urodził się Chick Corea,  jeden z najważniejszych artystów jazzowych w moim muzycznym  sercu. Laureat NEA Jazz Masters Award w 2006
Pianista Chick Corea jest stawiany pośród niewielu absolutnych mistrzów języka jazzowego, choć posiadającego wielu naśladowców w dzisiejszym świecie muzyki.
Corea jest jednym z wielkich pionierów fusion, a pośród gatunków, na które znacząco wpłynął, można jednych tchem wymienić post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy oraz ten klasyczny. Jest rzadkością w swojej biegłości oraz charakterystyczności sposobu grania zarówno na klawiszach, jak i syntezatorach; jest jednym z pierwszych, którzy w pełni wykorzystali potencjał instrumentów elektronicznych.
„Żaden muzyk nie wykorzystał koncepcji fusion z taką różnorodnością, inteligencją oraz nieskazitelnym smakiem jak Chick Corea” napisał Len Lyons, znany autor i krytyk jazzowy, w swojej książce 101 najlepszych albumów jazzowych (The 101 Best Jazz Albums). Amerykański magazyn „Downbeat” nazwał Coreę „najbardziej różnorodną i nieprzewidywalną postacią w jazzie”. Pośród muzyków, którzy wpłynęli na Coreę, wymienia się Mozarta, Beethovena, Arta Tatuma, Theloniousa Monka, Billa Evansa oraz, przede wszystkim, Buda Powella. Jest stawiany na półce razem z Herbiem Hancockiem i Keithem Jarrettem jako najbardziej wpływowy klawiszowiec drugiej połowy XX wieku.
Do najważniejszych momentów swojej kariery Corea może chyba zaliczyć współpracę z Milesem Davisem podczas nagrania albumu Bitches Brew w 1969 roku oraz utworzenie grupy będącej kamieniem milowym fusion – Return to Forever. Takie standardy jazzowe jak „Spain”, „La Fiesta”, „Now He Sings, Now He Sobs”, „Armando’s Rhumba” czy „Matrix” to tylko niektóre spośród wielu, które napisał i skomponował.
   
Wielokrotnie miałem przyjemność oglądania Mistrza na żywo i fotografowania, jak też trzykrotnie spotkania się z Chickiem prywatnie.
Kiedy w 2017 roku dałem do podpisu zdjęcie Mistrza mojego autorstwa, jakaż była moja radość, iż fotografia tak się spodobała Chickowi, że poprosił abym wysłał Jemu to zdjęcie z … Z MOIM AUTOGRAFEM !!!
I tym sposobem mam honor pochwalić się, że moja fotografia „wisi” u Chicka w domu.