4 maja 2020, autor: Jarosław Wierzbicki

83. urodziny Rona Cartera

Dzisiaj 83 urodziny świętuje Ron Carter  najsłynniejszy amerykański kontrabasista jazzowy, współtwórca i muzyk legendarnych Zespołów Milesa Davisa, Cannonballa Adderleya, Herbie’ego Hancocka i Theloniousa Monka.
Dysponuje znakomitą techniką i jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych kontrabasistów na świecie, a przy tym – za wzór elegancji i klasy…
Ron Carter, który największe uznanie zyskał dzięki graniu ze słynnym drugim wielkim kwintetem Milesa Davisa, Pozostaje przez lata renomowaną postacią światowego jazzu. Trudno wyobrazić sobie, by istniał jakiś miłośnik jazzu, nieświadomy wkładu Cartera w ewolucję gry na nontrabasie i rozwój tej muzyki.
Carter uczestniczył w Ponad 2200 jazzowych sesjach nagraniowych, co czyni go rekordzistą pod tym względem. Jego imponującą dyskografię odnotowano w „Księdze Rekordów Guinessa”. Tak bogaty dorobek dyskograficzny dał podstawy, by nadać Carterowi miano „Most Recorded Jazz Bassist In History”.
Laureat najważniejszej w USA nagrody jazzowej – NEA Jazz Masters, kawaler Krzyża Honorowego Nauki I Sztuki w Austrii oraz komandor Orderu Sztuki I Literatury we Francji.

Laureat Nagrody Grammy w kategorii best Jazz Instrumental Performance, Individual Or Group, za wspólną płytę z Herbie Hancockiem, Waynem Shorterem, Wallacem Roney i Tony Williamsem – „A Tribute To Miles” (1994).
Dla mnie też, jako fotografa jest to bardzo ważny artysta, bo właśnie Ronowi Carterowi popełniłem jedno z moich ulubionych zdjęć, zdjęcie, które tak bardzo Mistrzowi się spodobało, że poprosił o wysłanie tej fotografii Jemu do New Yorku .
Zatem Happy Birthday Ron i graj nam jeszcze 100 lat !!!!!!!!!!!


fot. Wierzbicki Jarek Fotografia