17 czerwca 2020, autor: Dominik Pajewski

Artyści jednego hitu – nagrali jeden numer i tylko z nim są kojarzeni

Rockowe polskie i zagraniczne zespoły jednego przeboju. Są takie grupy i tacy wykonawcy, których znamy tylko z jednego większego hitu. Oto 4 wykonawców, znanych tylko z jednego numeru.

Zespoły jednego przeboju – zespoły, które zasłynęły z jednego hitu wydanego przed laty, który do dziś gdzieś pojawia się w radiach. Co prawda, niektórzy z wymienionych wykonawców do dzisiaj wydają nowości, niestety nie wybijają się do szerszego odbiorcy i pozostali przy nich tylko najbardziej zagorzali fani. Co to za artyści i numery?

Crazy Town – Buterfly

Grupa Crazy Town powstała w 1995 w Los Angeles. Ich numer Buterfly pochodzi z debiutanckiej płyty zespołu. Kawałek przez długi czas okupował pierwsze miejsca list przebojów w USA i Europie. Ostatecznie grupa nie zasłynęła czymś bardziej, jednak na zagranicznych festiwalach ciągle jest obecna. Czy grają na żywo ”Buterfly’? No oczywiście!

Rotary – Na Jednej Z Dzikich Plaż

To zdecydowanie zespół jednego hitu – bo kto zna inny numer tej grupy? Piosenka powstała w połowie lat 90. kiedy królowało Oasis – wszyscy chcieli grać, tak jak Brytyjczycy.Słychać to u zespołu Rotary. Na Jednej Z Dzikich plaż było singlem z pierwszej płyty, która niestety nie sprzedała się dobrze. Zespół nagrał drugi album a potem się rozpadł. Reaktywacja nastąpiła w 2007, jednak nadal Rotary pozostawiano jako gwiazdę jednego hitu. Prawdopodobnie byłoby tak do dziś – bo Kamil Mikuła wraz z Grzegorzem Porowskim nadal tworzą muzykę – gdyby nie fakt, że grają jako Loka, nie Rotary.

Big Day – W Dzień Gorącego Lata

Numer wygrał konkurs na wakacyjny przebój wszech czasów. Nic dziwnego – jest to jeden z najlepiej kojarzonych letnich kawałków. Niestety, zespół nie jest chyba zadowolony z tego, że pomimo stałej działalności nadal z nazwą Big Day numer W Dzień Gorącego Lata kojarzy się automatycznie. Do tego reklama pewnych słodyczy, też nie pomogła by ludzie kojarzyli zespół z czymś innym.

Firebirds – Harry

Zespół powstał w 1989, rok później zagrał nawet na festiwalu w Jarocinie, a dzięki przeglądowi muzyki Rock Na Żywo w warszawskiej Stodole uzyskali możliwość realizacji nagrań w studiu. Wydali trzy płyty a numer Harry znalazł się na drugiej z nich. Numer dotarł na szczyt kilku polskich list przebojów i w ten sposób utrwalił się w głowach odbiorców, który z powodu braku równie znanych numerów Firebirds do dziś wiążą z nią piosenkę Harry.