28 czerwca 2020, autor: Dominik Pajewski

3 piosenki rockowe, które są mocno zaangażowane w temat polityki

Polityka zawsze przeplatała się ze światem polityki, często komentując dane wydarzenia, jednocześnie dając do myślenia odbiorcy. Najłatwiej byłoby w tym zestawieniu wymienić coś z repertuaru Rage Against The Machine, jednak to byłoby za proste. Oto trzy kawałki, które są mocno zaangażowane w temat polityki.

System Of A Down – Boom

SOAD nigdy nie stronili od tematu polityki, jednak w ich karierze, ukazał się jeden klip, który mocno zaznacza swoje zdanie na dany temat. Protesty przeciwko polityce George’a W. Busha i ówczesnej polityki USA, uwiecznione kamerą Michaela Moore’e oraz tekst, który głośno mówi o bombardowaniach i niszczeniu cywilizacji. Nawet klip do numeru ”B.Y.O.B.” nie był tak bezpośredni.

John Lennon – Imagine

Piosenka manifest i nieśmiertelny hymn, który do dziś wzbudza wiele dyskusji. Dla jednych to hymn wzywający do braku religii, z wizją komunistycznego państwa, inni widzą w tym numerze piękną balladę, która daje nadzieję i pokrzepienie. Jedno jest pewne, od wydania tego utworu minie zaraz 50 lat, a on nadal dla jednych jest aktualny, a innych mocno wkurza. Po tym można stwierdzić, że mamy do czynienia z wielkim hitem.

Big Cyc – Nie wierzcie elektrykom

Tutaj mógłby pojawić się jakiś numer Kazika, Perfectu albo Voo Voo, jednak byłoby to za proste. Twórczość Big Cyca można oceniać różnie, można lubić bądź nie, jednak nie da się odmówić zespołowi tego, że trafnie w latach 90-tych komentował rzeczywistość. Numer ”Nie wierzcie elektrykom”, to głos niezadowolenia wielu osób, które mocno zawiodły się na Lechu Wałęsie. Odważny tekst, tak jak słynne ”100 milionów” Kazika… właściwie można ustawić te dwa numery w jednym rzędzie.